INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Antoni Sulinowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sulinowski Stanisław Antoni (1932–1990), inżynier rolnik, genetyk, profesor i dyrektor Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Ur. 5 III we Włocławku, był synem Mieczysława, podoficera WP, uczestnika powstania wielkopolskiego, odznaczonego Krzyżem Powstańczym, i Janiny z Herbów.

Po zdaniu matury w r. 1951 w Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku podjął S. studia na Wydz. Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu; uzyskał tam dyplomy inżyniera rolnika (15 II 1955) i magistra rolnictwa (15 X 1956). Już podczas studiów został 15 XI 1955 pracownikiem inżynieryjno-technicznym w Zakł. Doświadczalnym Inst. Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Baborówku koło Szamotuł. W r. 1958 otrzymał tam asystenturę i rozpoczął badania genetyczne oraz hodowlane nad trawami pastewnymi, m.in. analizował zmienność form i biologię kwitnienia gatunków rajgrasu wyniosłego, stokłosy bezostnej i kostrzewy łąkowej. W r. 1963 zorganizował Pracownię Genetyki i Hodowli Traw w Przebędowie pod Poznaniem, objął jej kierownictwo i prowadził odtąd badania nad mieszańcami gatunkowymi i międzyrodzajowymi życic i kostrzew. Wraz z Janem Bartzem opracował odmianę stokłosy uniolowatej, którą w r. 1973 wprowadzono do hodowli jako odmianę uprawną «UNO». Dn. 20 III 1964 doktoryzował się na Wydz. Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu na podstawie rozprawy Zmienność form i biologia kwitnienia u Arrhenatherum elatius (L.), napisanej pod kierunkiem Stefana Barbackiego. W r. 1965 otrzymał stanowisko adiunkta. Dn. 1 V 1970 został wraz z całym Zakładem przeniesiony do siedziby Inst. Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, gdzie kontynuował badania nad otrzymywanymi przez siebie alloploidami, płodnymi pochodnymi mieszańców życic i kostrzew.

Korzystając z propozycji Barbackiego, przeniósł się S. w marcu 1972 do Zakł. Genetyki Roślin PAN w Poznaniu. Dn. 18 XI 1972 habilitował się w Inst. Biologii Stosowanej Akad. Rolniczej w Poznaniu na podstawie rozprawy Indukowane alloploidy u traw z rodzaju Festuca i Lolium. W Zakładzie od r. 1973 kierował Pracownią Mieszańców Oddalonych i równocześnie pełnił funkcje zastępcy kierownika Zakładu ds. ogólnych (1973–6) i ds. naukowych (1976–9). Dn. 1 I 1974 otrzymał stanowisko docenta. Po przekształceniu w r. 1979 Zakładu w Inst. Genetyki Roślin PAN został w nim zastępcą dyrektora ds. naukowych (pełnił tę funkcję do 31 VIII 1982). W tym okresie (19 II 1981) otrzymał tytuł profesora nadzwycz. nauk rolniczych. Dn. 1 XI 1985 objął dyrekcję Instytutu. Równocześnie od 1 I 1988 był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Genetica Polonica”.

W zakresie genetyki i hodowli traw pastewnych wykrył S. współzależność między systemem rozmnażania się gatunków wyjściowych (samopylność, obcopylność) kostrzew i życic a płodnością ich form alloploidalnych. We współpracy ze stacjami hodowlanymi w Szelejewie pod Lesznem i Kowrozie pod Bydgoszczą był współautorem pierwszych w Polsce tetraploidalnych odmian życic: życicy wielokwiatowej (Lolium multiflorum) «KROTO» (1975), «LOTOS» (1978), «POLUS» (1981), «MITOS» (1983) i życicy trwałej «SOLEN» oraz kostrzew: tetraploidalnej kostrzewy łąkowej (Festuca pracensis) «WESTA» (1978) i heksaploidalnej kostrzewy trzcinowej (Festuca arundinacea) «TERROS» (1985). Był też współautorem odmian mietlicy białawej (Agrostis gigantea) i tymotki łąkowej (Phleum pratense) «OBRA» (1985). Ponadto wytworzył liczne formy mieszańcowe tak międzygatunkowe, jak też międzyrodzajowe alloplopoidalne formy kostrzew i życic (Festulolium) stanowiące cenny materiał wyjściowy przy tworzeniu nowych odmian traw pastewnych. U form tych wykrył współzależność między systemem rozmnażania się gatunków wyjściowych (samopylność, obcopylność) a płodnością ich form alloploidalnych. Opublikował ponad 50 prac (w większości po angielsku), artykułów i komunikatów naukowych. W r. 1983 otrzymał zespołową Nagrodę II st. Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za monografię „Trawy polskie” (W. 1982), do której napisał rozdział Wybrane zagadnienia z genetyki i hodowli traw oraz podrozdziały dotyczące genetyki poszczególnych gatunków. Wypromował dziesięciu doktorów, m.in. późniejszych profesorów Adama J. Łukaszewskiego, Wojciecha Sodkiewicza i Zbigniewa Zwierzykowskiego. Był inicjatorem i współorganizatorem dwóch pierwszych ogólnopolskich konferencji „Genetyka i Hodowla Traw”. Należał do Komitetu Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin PAN oraz działał w radach naukowych Inst. Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (jako wiceprzewodniczący), Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (jako członek Komisji Traw) i Zrzeszenia Przedsiębiorstw Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Był członkiem European Association for Research on Plant Breeding oraz Polskiego Tow. Genetycznego, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Oddz. Poznańskiego. Chory od końca l. osiemdziesiątych na gościec postępujący, zamieszkał w Rogoźnie (pow. obornicki). Zmarł 10 I 1990 w Poznaniu, został pochowany 13 I na cmentarzu w Rogoźnie. Był odznaczony m.in. Medalem XXX-lecia Polski Ludowej (1974), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1977) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984).

S. był dwukrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo zawarte w r. 1963 z Barbarą Jakubowską (zm. 1981), absolwentką polonistyki KUL, nauczycielką szkoły podstawowej w Murowanej Goślinie, było bezdzietne. W r. 1983 ożenił się z jej bliską krewną, Barbarą Reiss z Janiszewskich. W tym związku wychowywał pasierbów, Agnieszkę i Zbigniewa Reissów oraz miał córkę Paulinę Sulinowską-Dybek (ur. 1984), absolwentkę pedagogiki UAM o specjalności resocjalizacja.

W r. 1994 pamięci S-ego poświęcono specjalny zeszyt (nr 35A) czasopisma „Genetica Polonica”. Na jego cześć nadano też nazwę SULINO odmianie trawy pastewnej z materiałów kostrzew i życic «Festulolium», wpisanej w r. 1998 do Rejestru Oryginalnych Odmian Krajowych.

 

Portret fot. S-ego w auli wykładowej Inst. Genetyki Roślin PAN w P.; – Arseniuk E. i in., Historia hodowli i nasiennictwa na ziemiach polskich w XX w., P. 2003; Instytut Genetyki Roślin PAN 1954–2004. Geneza. Twórcy. Kontynuacje, Red. M. Surma, T. Adamski, P. Salmanowicz, P. 2004 (częściowa bibliogr., fot.); Nauka w Wielkopolsce, Red. G. Labuda, P. 1973; Wiśniewska H., Wojciechowska W., Profesor Stanisław Antoni Sulinowski, „Wieści Akad. Czas. Akad. Roln. im. Augusta Cieszkowskiego w P.” R. 8: 2004 nr 7–8 s. 17; – „Genetica Polonica” Vol. 5: 1994 nr 35A s. XI (fot.); „Głos Wpol.” 1990 nr 10, 13 (nekrologi); – Arch. PAN w P.: sygn. P. III – 134 (teczka osobowa S-ego); – Informacje żony, Barbary Sulinowskiej z Rogoźna, brata, Tadeusza Sulinowskiego z Milanówka i Jadwigi Stuczyńskiej z P.

Wanda Wojciechowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.